centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4290.00

Zarezerwuj kurs

Czy pieniądz fizyczny przechodzi do historii?

Czy pieniądz fizyczny przechodzi do historii? W dobie rosnącej popularności płatności elektronicznych coraz częściej zadajemy sobie to pytanie. W Polsce, jak i na całym świecie, obserwujemy dynamiczny rozwój technologii finansowych, które zdecydowanie wpływają na sposób, w jaki korzystamy z pieniądza.

Rozwój technologii finansowych

W ostatnich latach zaobserwowaliśmy gwałtowny rozwój technologii finansowych, zwanych również fintechami. Fintech to szerokie pojęcie obejmujące wszelkiego rodzaju innowacje w sektorze finansowym, które mają na celu usprawnienie i uproszczenie procesów związanych z zarządzaniem pieniędzmi. Przykładem takiej innowacji są aplikacje bankowe na smartfony, które umożliwiają wykonywanie przelewów czy sprawdzanie salda konta bez konieczności odwiedzenia placówki bankowej czy korzystania z bankomatu.

Bezgotówkowe metody płatności

Jednym z najbardziej widocznych efektów rozwoju fintechów jest wzrost popularności bezgotówkowych metod płatności. W Polsce coraz częściej korzystamy z kart płatniczych, a także z płatności zbliżeniowych czy mobilnych. Według danych Narodowego Banku Polskiego, w 2020 roku aż 84% transakcji detalicznych zostało przeprowadzonych za pomocą kart płatniczych. Ponadto, z danych opublikowanych przez Polską Izbę Gospodarczą wynika, że już ponad 70% Polaków korzysta z płatności mobilnych.

Dlaczego wybieramy płatności elektroniczne?

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim, płatności elektroniczne są wygodne i szybkie. Wystarczy przyłożyć kartę czy telefon do terminala, aby zapłacić za zakupy. Nie musimy nosić ze sobą gotówki ani martwić się o drobne. Dodatkowo płatności elektroniczne są bezpieczne - nie ma ryzyka zgubienia czy kradzieży gotówki.

Wpływ pandemii na sposób korzystania z pieniądza

Pandemia COVID-19 również wpłynęła na nasze zachowania finansowe. Wprowadzone obostrzenia oraz zalecenia dotyczące zachowania dystansu społecznego sprawiły, że jeszcze chętniej sięgaliśmy po płatności bezgotówkowe. Wiele osób zaczęło również korzystać z usług bankowości internetowej czy mobilnej, aby uniknąć kontaktu z innymi ludźmi.

Czy to koniec pieniądza fizycznego?

Mimo rosnącej popularności płatności elektronicznych trudno jednoznacznie stwierdzić, że pieniądz fizyczny przechodzi do historii. Wciąż istnieją sytuacje, w których gotówka jest niezbędna, na przykład podczas zakupów na bazarach czy targowiskach, gdzie nie zawsze można zapłacić kartą. Ciekawą kwestię stanowi też wymiana walut - drogą elektroniczną bywa ona obwarowana wysokimi prowizjami - tu wciąż lepiej wypadają tradycyjne kantory. Przede wszystkim jednak wciąż nie wszyscy mają dostęp do konta bankowego czy smartfona, co uniemożliwia im korzystanie z elektronicznego pieniądza.

Wpływ na gospodarkę i społeczeństwo

Przejście na płatności elektroniczne ma także swoje konsekwencje dla gospodarki i społeczeństwa. Z jednej strony, usprawnia procesy finansowe oraz zmniejsza koszty związane z obsługą gotówki. Z drugiej strony, może prowadzić do wykluczenia finansowego osób starszych czy uboższych, które nie mają możliwości korzystania z nowoczesnych technologii.

Podsumowując, choć pieniądz fizyczny nie znika z rynku całkowicie, to jego rola w życiu codziennym stopniowo maleje. W miarę jak technologia finansowa będzie się rozwijać, a dostęp do niej będzie coraz szerszy, możemy spodziewać się dalszego ograniczenia roli pieniądza fizycznego w naszym życiu. Kluczowe będzie jednak zapewnienie, aby proces ten nie prowadził do wykluczenia finansowego najbardziej potrzebujących.

Wpis w kategorii: Blog