centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4290.00

Zarezerwuj kurs

Czy warto inwestować w złoto?

W pewnym okresie dziejów ludzkości złoto było podstawą wielu systemów monetarnych. Współcześnie wprawdzie pieniądz oderwał się od całkowitego pokrycia w złocie, jednak banki centralne wciąż mają pewne rezerwy złota, które stanowią cenny składnik aktywów danego państwa, poprawiają stabilność narodowego skarbca i zwiększają wiarygodność kraju na arenie międzynarodowej.

Złoto jest również od wielu lat jedną z wielu możliwych opcji inwestowania dla osób prywatnych, które szukają sposobu na ulokowanie swoich oszczędności. Zwykle inwestycja ta staje się popularniejsza, gdy ceny kruszcu wzrastają, a mniej się o niej mówi, kiedy odnotowywane są spadki. Jednak aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy inwestować w złoto, nie należy kierować się chwilowymi modami, ale zastanowić się nad tym bez emocji i podejść do tematu racjonalnie.

Za i przeciw

Jeden z ważniejszych argumentów przemawiających za tym, by inwestować w złoto, jest taki, że w czasie wszelkich kryzysów nie wiąże się z nim ryzyko niewypłacalności czy bankructwa (jeśli przechowujemy je fizycznie u siebie). Dodatkowo jest to kruszec uniwersalny, ponieważ ceni się go właściwie w każdym miejscu na ziemi. Ekonomiści zwracają uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt inwestycji w złoto – uważają, że jest to realna ochrona przed postępującą inflacją. Nasze oszczędności ulokowane na lokatach bankowych mogą być narażone na nią bardziej, ponieważ banki centralne nie zawsze nadążają z odpowiednim podnoszeniem stóp procentowych w stosunku do inflacji.

Jednak warto pamiętać, że złoto bardzo powoli zwiększa swoją wartość, szczególnie w czasie spokoju na rynkach. Nie jest więc dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcieliby inwestować w nie na krótki czas i spodziewają się wysokich zysków. To jeden z dobrych instrumentów finansowych, który mogą wybrać inwestorzy budujący swoje portfele na wiele lat i chcący ulokować finanse w czymś, co będzie na tyle pewne, że nie narazi ich na ryzyko utraty oszczędności, ale będzie przynosiło zyski dopiero w dłuższym okresie.

 

Wpis w kategorii: Blog