centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4290.00

Zarezerwuj kurs

Czy zniszczone banknoty można wymienić w kantorze?

Często się zdarza, że banknoty są przechowywane w różnych warunkach. Oczywiście wielokrotnie zmieniają posiadacza. To wszystko sprawia, że mogą szybko ulec zużyciu i zniszczeniu, tracąc najważniejsze właściwości i cechy. Czy zniszczone, zabrudzone i postrzępione banknoty można wymienić w kantorze?

Jak wygląda wymiana banknotów w banku?

Jeżeli chcemy wymienić zniszczony banknot w banku, to musimy wiedzieć, że banki są zobowiązane do wymiany gotówki tylko wtedy, gdy zachowało się ponad 45% ich pierwotnej powierzchni. Kolejnym warunkiem jest możliwość zidentyfikowania nominału. Stan banknotu wpływa na wartość nominalną wydaną przez bank. Przykładowo – zniszczony w 60% banknot będzie wymieniony na połowę wartości nominalnej. Tylko te banknoty, które mają zachowane ponad 75% powierzchni, mogą zostać wymienione na pełną wartość nominalną.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa Narodowego Banku Polskiego wymiana uszkodzonego banknotu jest możliwa w kasie każdego banku na terenie Polski. Oczywiście nie może on budzić podejrzeń – nominał musi być czytelny, aby nie było żadnych wątpliwości co do autentyczności. Uszkodzone banknoty można wymienić także za pomocą poczty lub przesyłki kurierskiej. Wystarczy wysłać go do Departamentu Emisyjno-Skarbcowego z odpowiednim dopiskiem na kopercie.

Czy kantor przyjmuje zniszczone banknoty?

Zupełnie inna sprawa dotyczy uszkodzonych banknotów obcej waluty (np. euro, dolarów, franków szwajcarskich). Należy pamiętać, że polskie banki są zobowiązane do wymiany tylko banknotów wydanych przez Narodowy Bank Polski. Taką gotówkę można spróbować wymienić w kantorze, ale nie ma żadnych rozporządzeń, które nakładałyby właścicielom kantorów obowiązek przyjmowania zniszczonych banknotów. Niektóre punkty prowadzą także skup walut, ale należy liczyć się z tym, że nie otrzymamy pełnej wartości uszkodzonego pieniądza.

Wpis w kategorii: Blog