centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4330.00

Zarezerwuj kurs

Cztery cechy dobrego kantoru

Częste błędy popełniane przy wymianie walut

Czas, podczas którego wiele osób udaje się na wakacyjny wypoczynek w różnych egzotycznych miejscach to okres, kiedy wzrasta zainteresowanie zagranicznymi walutami.

Ci, którzy często dokonują wymiany walut w kantorach, gromadzą z czasem doświadczenia, które pozwalają im na uniknięcie pułapek, związanych z przeprowadzaniem takich transakcji. Turyści, którzy wyjeżdżają rzadko, mogą popełniać różne błędy, które mogą ich słono kosztować. Zobaczmy, jakich zagrożeń warto się wystrzegać.

Zagrożenia przy wymianie walut

Podstawowym błędem popełnianym przy wymianie walut jest odkładanie transakcji na ostatnią chwilę. Planując wyjazd z wyprzedzeniem, warto także wcześniej zainteresować się oferowanymi kursami. Śledząc sytuację na rynku walutowym przez dłuższy czas mamy większe szanse na dokonanie wymiany po korzystnym dla nas kursie.

 

Bardzo często osoby, które wybierają się za granicę, wymieniają o wiele większą kwotę pieniędzy niż ta, którą w rzeczywistości wydadzą. Warto pamiętać, że kursy kupna i sprzedaży walut różnią się od siebie. W przypadku walut cieszących się dużą popularnością, różnice nie są zwykle zbyt duże. Jednak im rzadziej waluta jest wymieniana, tym mogą one być większe. Nie możemy więc liczyć na to, że odzyskamy pieniądze, które przeznaczyliśmy na jej zakup.

Z pewnością trudno jest oszacować nasze wydatki co do gorsza, jednak nie należy także kupować „na zapas”, zwłaszcza gdy są to waluty egzotyczne, które do niczego nam się nie przydadzą. Na takie zachowanie można sobie pozwolić w przypadku walut uniwersalnych, takich jak euro czy dolary. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że w będziemy je mogli spożytkować przy następnym wyjeździe.

 

Bardzo ważną radą, jaką dają innym doświadczeni turyści, jest unikanie kantorów na lotniskach czy w kurortach turystycznych. Najczęściej oferują one bardzo niekorzystne kursy. Z kolei wymiana walut w nieco bardziej egzotycznych krajach poza takimi punktami wiąże się z ryzykiem, że zostaniemy oszukani lub napadnięci po przeprowadzeniu transakcji.

 

Coraz więcej osób zastanawia się, czy przy wyjazdach turystycznych ma sens wymienianie gotówki w kantorze, skoro wygodniejsze byłoby płacenie kartą. Warto jednak pamiętać, że sam fakt, że w jakimś kraju jest honorowana nasza karta, nie oznacza jeszcze, że bank przeprowadzający transakcję rozliczy ją po korzystnym dla nas kursie. Przeciwnie, zwykle zapłacimy dużo więcej. Banki oferują niekiedy specjalne karty do kont walutowych, wiąże się to jednak z opłatami za ich prowadzenie, prowizjami od transakcji, a często i tak wymaga wymiany pieniędzy w banku po niekorzystnym kursie.

Wpis w kategorii: Blog