centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4330.00

Zarezerwuj kurs

Dlaczego to właśnie amerykański dolar rządzi światem?

Przeglądając najświeższe informacje z rynku forex można czasem natrafić na wiadomość o tym, że dolar słabnie. Osłabienie USD ma miejsce np. wtedy, gdy Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia: dzień wolny w Stanach wiąże się bowiem z niższymi obrotami i niską zmiennością na rynkach finansowych. Później jednak jego cena znów rośnie. Z czego wynika tak mocna pozycja USD? Dlaczego to nie inna waluta, a dolar amerykański rządzi światem i jest najważniejszy?

Co stanowi siłę USD?

Tym, co przede wszystkim stanowi siłę USD, jest wielkość gospodarki i format polityki Stanów Zjednoczonych. Waluta państwa od lat uznawanego za supermocarstwo siłą rzeczy nie może mieć słabej pozycji na światowym rynku walutowym. Liczni inwestorzy – prywatni oraz instytucjonalni – kupują dolary w czasach mniej pewnych, pokładając zaufanie w rynku USA.

Warto zauważyć, że niezależnie od miejsca handlu, ceny większości towarów wyrażane są właśnie w dolarach amerykańskich. Jeśli mowa o wartości ropy naftowej, metali szlachetnych, a nawet produktów rolnych, to ich wartość podaje się w USD. Nic dziwnego: w roku 2019 Bank Rozrachunków Międzynarodowych ujawnił, że dolar amerykański był stroną w przypadku aż 88% wszystkich transakcji na rynku walutowym.

Od czego zależy cena dolara?

Na cenę dolara mają wpływ wszystkie istotne wydarzenia gospodarczo-polityczne na całym świecie. Rzecz jasna na jego notowania wpływają także gospodarka i polityka samych Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, kurs dolara jest ujemnie skorelowany z cenami ropy i złota: gdy spada wartość tych surowców, USD drożeje. I odwrotnie.

Innym czynnikiem nie pozostającym bez znaczenia dla notowań USD jest to, że amerykańska waluta jest najważniejszą globalną walutą rezerwową. Szacuje się, że ponad 60% wszystkich światowych rezerw walutowych jest denominowanych właśnie w dolarze. Okazuje się, że nie ma innej równie stabilnej waluty, w której można by przechowywać nadwyżki finansowe. Czy na pewno?

W poszukiwaniu alternatywy dla USD

Euro, funt, juan: to trzy inne silne waluty, które z reguły bierze się pod rozwagę, szukając alternatywy dla dolara amerykańskiego. Sytuacja euro przedstawia się tu najlepiej, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę niepewność wspólnej europejskiej waluty i ryzyko niewypłacalności krajów należących do strefy euro – wystarczy przywołać głośny kryzys finansowy Grecji – to okaże się, że nie zagraża ona dolarowi. Z kolei sztywny kurs walutowy chińskiego CNY (czyli juana) oraz zamknięty chiński rynek – całkowite przeciwieństwo otwartego i płynnego rynku finansowego USA – także dyskwalifikuje go w wyścigu do detronizacji „króla walut”.

A co z funtem szterlingiem? On owszem, może być dobrą walutą rezerwową, ale jedynie dla niedużych krajów. Co więcej, swoje zrobił Brexit i kurs funta osłabł. Wielka Brytania i Unia Europejska mają czas na zawarcie umowy (porozumienia handlowego) do końca roku 2020. Jeśli do jej zawarcia nie dojdzie: kurs funta spadnie nawet o 5%. Stratedzy widzą wprawdzie szansę na takie porozumienie, ale czy lepsza sytuacja GBP będzie aż tak korzystna, by brytyjska waluta zyskała takie zaufanie, jakim cieszy się dolar…? Wątpliwe.

Wpis w kategorii: Blog