centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4330.00

Zarezerwuj kurs

Historia kantorów w Polsce

Historia kantorów w Polsce nie jest długa. Mimo to placówki finansowe na stałe wpisały się w krajobraz polskich mniejszych i większych miast. Sprawdź z nami, jak powstawały.

Jak wyglądał obrót walutą w latach powojennych?

Na początku lat pięćdziesiątych, a zatem niedawno po zakończeniu II wojny światowej, sprzedaż walut przez osoby prywatne była zakazana. Ze względu na nie suwerenność kraju, a także gospodarkę centralnie sterowaną, walutą obracać mogło jedynie państwo, czyli Bank Państwowej Kasy Oszczędnościowej. Nie oznacza to, że nie istniał czarny rynek walutowy, wręcz przeciwnie; nielegalny obrót dewizami kwitł w najlepsze. Na ulicach, pod bankami i kawiarniach spotkać można było potocznie nazywanych cinkciarzy: osoby, trudniące się wymianą walut na czarno, po lepszych kursach niż w PKO. Surowe kary za taką działalność nie zniechęcały tak zwanych „koników”.

Powiew wielkiego świata, czyli lata siedemdziesiąte

Lata siedemdziesiąte przyniosły chwilową poprawę sytuacji gospodarczej. Wraz z nią wzrósł odsetek osób, wyjeżdżających za granicę. Ze zmianami społecznymi przyszły zmiany w zakresie regulacji, dotyczących obrotem walut. Od teraz częściowo walutą mogą obracać osoby, wyjeżdżające na legalnym paszporcie. Po powrocie muszą one niewydaną walutę sprzedać lub zamienić ją na bony walutowe.

Uwolnienie gospodarki i pierwsze legalne kantory

Prawdziwy przełom w historii kantorów w Polsce przyniósł rok 1989: upadek ustroju komunistycznego i wprowadzenie gospodarki wolnorynkowej. Powstaje ustawa dewizowa, zawierająca artykuł, pozwalający na obrót dewizami w ramach prowadzenia legalnej działalności gospodarczej. Wraz z nią na ulicach miast, na lotniskach, oraz przejściach granicznych (pierwszy kantor powstaje w Świecku) przebywa kantorów. Wtedy też ma miejsce założenie naszej placówki.

Cyfrowa rewolucja obejmuje…kantory

Na kantorach stacjonarnych jednak historia się nie kończy. Jej kolejnym rozdziałem jest bowiem powstanie kantorów internetowych. Oferowane spready są w nich jeszcze niższe, a cała operacja wymiany walut może być dokonana z zacisza własnego domu. Nasz kantor, podążając z duchem czasu, uruchomił dla Państwa także swój oddział internetowy.

Historia kantorów w Polsce zatem ściśle wiąże się ze zmianami politycznymi i społecznymi, które zachodziły w naszym kraju na przestrzeni lat.    

Wpis w kategorii: Blog