centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4290.00

Zarezerwuj kurs

Jak Brexit wpłynął na kurs funta?

Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, to zdecydowanie jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych i gospodarczych ostatnich lat. Jego wpływ na światowe rynki finansowe, w tym na kurs funta szterlinga, jest nie do przecenienia. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, jak Brexit wpłynął na wartość funta względem innych walut, zwłaszcza euro i dolara amerykańskiego, oraz jakie konsekwencje niesie to dla polskiej gospodarki.

Reakcja rynków na wynik referendum 

22 czerwca 2016 roku odbyło się historyczne referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Wynik głosowania, w którym 52% obywateli opowiedziało się za opuszczeniem struktur unijnych, zaskoczył zarówno analityków, jak i inwestorów. Już w nocy po ogłoszeniu wyników kurs funta zanotował gwałtowne spadki – wartość brytyjskiej waluty osiągnęła najniższy poziom od 1985 roku.

W kolejnych miesiącach sytuacja nie uległa znaczącej poprawie. Niepewność co do przyszłości relacji handlowych między Wielką Brytanią a Unią Europejską oraz obawy przed negatywnymi konsekwencjami Brexitu dla brytyjskiej gospodarki sprawiły, że funt pozostawał pod presją. W rezultacie, na przestrzeni trzech lat od referendum, kurs funta do euro spadł o około 15%, a do dolara amerykańskiego – o blisko 20%.

Negocjacje i umowa wyjścia 

Proces negocjacji warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej był burzliwy i pełen niespodzianek. Wprowadzenie kolejnych wersji umowy rozwodowej przez rząd brytyjski, odrzucenie ich przez parlament oraz zmiana premiera z Theresy May na Borisa Johnsona wpłynęły na niestabilność kursu funta.

Jednakże po osiągnięciu porozumienia w październiku 2019 roku i zatwierdzeniu go przez parlamenty obu stron, sytuacja na rynku walutowym zaczęła się stabilizować. Choć wartość funta nadal pozostawała niższa niż przed referendum, to jednak inwestorzy zyskali pewność co do kierunku, w jakim zmierza Wielka Brytania.

Po opuszczeniu Unii Europejskiej 31 stycznia 2020 roku Wielka Brytania rozpoczęła okres przejściowy mający na celu wypracowanie nowych relacji handlowych z UE. W grudniu 2020 roku osiągnięto porozumienie w sprawie umowy handlowej, co pozwoliło uniknąć tzw. twardego Brexitu.

W efekcie kurs funta zyskał na wartości, choć nadal pozostaje poniżej poziomów sprzed referendum. Warto jednak zauważyć, że nowe bariery handlowe i regulacyjne wprowadzone przez umowę mogą w dłuższej perspektywie wpłynąć na kondycję brytyjskiej gospodarki i tym samym na wartość funta.

Wpis w kategorii: Blog