centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4340.00

Zarezerwuj kurs

Jak czytać tablicę kursów walut?

Rynek Forex przez wielu uważany jest za nieprzewidywalny. Tu uzasadnione: dane na tablicy kursów walut zmieniają się z minuty na minutę. Mało tego, osobom, które rzadko korzystają z usług kantoru wymiany walut, nawet prosta transakcja może wydać się skomplikowana: co oznacza kupno waluty, a co jej sprzedaż? Jak czytać tabelę z kursami, by się nie pomylić? Na szczęście nie są to skomplikowane zagadnienia. Dzisiejszy wpis dedykujemy przede wszystkim tym osobom, które na co dzień nie miewają styczności z wymianą walut, a chcą mieć na jej temat podstawową wiedzę.

Wartości cenowe walut podane w tabeli

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się odwiedzić stacjonarną siedzibę naszego kantoru CENT czy skorzystać z usługi wymiany walut online, powinieneś wiedzieć, jak rozumieć informacje zawarte na tablicy kursów walut. Zawsze przedstawia ona to samo: symbole lub nazwy walut oraz dwie wartości cenowe każdej z nich.

Pierwsza wartość oznacza cenę kupna waluty, druga – jej sprzedaży. O ile dla osób regularnie korzystających z kantoru jest to oczywiście, o tyle klienci wymieniający gotówkę okazjonalnie (najczęściej przed wyjazdem na zagraniczne wakacje) mogą nie zinterpretować tych zapisów prawidłowo.

Tym bardziej, że często „cena kupna” to nie ta, która obowiązuje jako kupującego klienta, lecz… kantor (lub bank). Jeżeli przychodzisz do kantoru by wymienić np. złotówki na dolary, wówczas kantor jest kupującym złotówki. Zaś gdy wymieniasz dolary na polską walutę – kantor kupuje od Ciebie dolary. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w korzystaniu z usług kantoru, polecamy zapytać pracownika, z czyjej perspektywy przedstawione są ceny walut w tabeli – dzięki temu unikniesz nieporozumienia.

Różnica między cenami kupna a sprzedaży waluty

Oczywiście ceny kupna i sprzedaży waluty różnią się między sobą. Różnice te można wyrazić w procentach, jednak częściej są one podawane jako liczbowe. Spread, bo tak nazywa się różnica cen sprzedaży i kupna waluty, można obliczyć samemu: wystarczy odjąć wartość sprzedaży od wartości kupna.

Zanim pójdziesz do kantoru lub zdecydujesz się na wymianę przez Internet, porównaj oferty kantorów. W poszczególnych siedzibach (i platformach online) ceny kupna i sprzedaży interesującej Cię waluty mogą różnić się o nawet kilkanaście groszy. Wprawdzie jeżeli wymieniasz niewielką ilość gotówki, nie ma to dużego znaczenia, jednak przy kupnie lub sprzedaży sporej sumy, różnica jest już odczuwalna. Spread bowiem zawsze stanowi koszt leżący po stronie klienta, a dostawca waluty (czyli kantor albo bank) zawsze kupuje ją w cenie niższej niż ta, za którą ją sprzedaje.

Wpis w kategorii: Blog