centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4330.00

Zarezerwuj kurs

Jak to działa? Wymiana waluty krok po kroku

Większość krajów Unii Europejskiej posługuje się euro jako walutą państwową, lecz nie wszystkie. Jedziesz za granicę i potrzebujesz miejscowej waluty? Zastanawiasz się jak przebiega proces jej wymiany? Sprawdź przebytą drogę pieniędzy krok po kroku.

1. Kantor nabywa potrzebne waluty od banku


Pierwszym etapem wędrówki danego pieniądza jest jego kupno przez kantor od banku. Na określonych warunkach właściciel kantoru wykupuje od danej placówki bankowej konkretną ilość potrzebnej mu waluty. Może nabywać ją poprzez wymianę ich za złotówki lub nadmiernej ilości waluty, którą pozyskał w czasie pracy kantoru.

2. Przygotowanie waluty do sprzedaży w kantorze


Aby kantor mógł sprzedać walutę osobom fizycznym, najpierw musi przeliczyć koszty jej pozyskania. W cenę późniejszej jej sprzedaży wejdzie koszt transportu, marża prowadzenia kantoru i zatrudniania jego pracowników. Brany pod uwagę jest również aktualny kurs walut, zależny m.in. od sytuacji gospodarczej danego kraju czy popytu i podaży danej waluty.

3. Sprzedaż waluty osobie fizycznej


Po nadaniu marży kantor gotowy jest do dalszej sprzedaży walut. Kurs walut ustalany jest na podstawie wielu czynników, które są zmienne, dlatego wartość danej waluty może bardzo szybko ulegać zmianie. Sprzedaż jej więc jest uzależniona od jej aktualnego kursu – oznacza to, że osoba fizyczna nabywa obcą walutę wg aktualnego cennika, bez wcześniejszej gwarancji konkretnej jej wartości.

Wymiana walut może odbywać się na dwa sposoby: kupując obce waluty lub je sprzedając. Przy kupnie waluty można wymienić określoną ilość PLN na potrzebne zagraniczne pieniądze lub poprosić o wyliczenie konkretnej kwoty zagranicznej waluty i zapłacić za nią złotówkami – zależnie od naszych potrzeb finansowych. Sprzedając zagraniczną walutę należy pamiętać zaś, że otrzymamy niższy kurs waluty niż przy jej kupnie.

4. Gotówka zatacza koło


Osoba fizyczna wyjeżdżając za granicę wydaje tam wymienione na obcą walutę pieniądze. Jego okrężna droga między bankiem, kantorem i osobą podróżującą się zamyka – bank sprzedał kantorowi, kantor osobie fizycznej, a ona wydając ją w czasie podróży sprawiła, że waluta wróciła do banku. Na tej zasadzie funkcjonuje wymiana waluty i to dzięki niej jest ona możliwa.

Wpis w kategorii: Blog