centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4290.00

Zarezerwuj kurs

Jak zmieniła się branża wymiany walut w Polsce po 1989 roku?

Historia branży wymiany walut sięga 1989 roku. Nie oznacza to, że wcześniej nie dokonywano wymiany walut – oczywiście, że było to możliwe, jednak wiązało się ze sporym ryzykiem. Dziś młodemu pokoleniu trudno sobie wyobrazić brak możliwości wymiany waluty, ale spora część Polskiej populacji, sięgając pamięcią kilka dekad wstecz, potwierdzi, że wymianę waluty surowo karano, a w celu ograniczenia nielegalnego handlu walutą powołano milicję dewizową.

Jak to się zaczęło…

Od 1989 roku możliwa jest legalna wymiana waluty w kantorach. Wcześniej chcąc wymienić walutę, trzeba było skorzystać z usług cinkciarza, który sporo ryzykował, prowadząc nielegalny obrót walutami. Potrzeba matką wynalazku – Polak potrafi dostosować się nawet do niesprzyjających warunków, więc pomimo usilnych starań władz, obrót walutami przed 1989 roku i tak miał się całkiem dobrze. Wprawdzie powołano nawet specjalną komórkę milicji, której zadaniem było wyłapywanie cinkciarzy, jednak na miejsce handlarzy walutą, którzy dali się złapać, pojawiali się kolejni. W 1989 roku wymiana waluty stała się sposobem na legalny biznes, co sprawiło, że jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać kantory, zwłaszcza w dużych miastach. Na każdym rynku, bazarze, a także w pobliżu lotnisk można było legalnie wymienić walutę, co na szczęście nie zmieniło się do dziś.

Kantory kiedyś i dziś – od kalkulatora do transakcji online

Od początku swojego istnienia branża wymiany walut znacząco się zmieniła. Niegdyś obliczeń w kantorze dokonywano za pomocą kalkulatora, a dziś możemy wygodnie wymienić walutę online lub zlecić przelanie wymienionych pieniędzy na nasze konto bankowe. Rozwój technologii zmienił nie tylko sposób pracy kantorów, ale także znacząco zwiększył bezpieczeństwo transakcji. Niegdyś na porządku dziennym były napady na klientów kantorów, a dziś nie musimy się martwić, bo możemy dokonać wymiany waluty bez wychodzenia z domu. Jedno nie zmieniło się, jeżeli chodzi o branżę wymiany walut – nadal nie w każdym kantorze wymienimy pieniądze po takim samym kursie, dlatego powinniśmy sprawdzić ofertę kilku kantorów, zanim zdecydujemy się na zakup lub sprzedaż obcej waluty.

Wpis w kategorii: Blog