centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4290.00

Zarezerwuj kurs

Kiedy kantor może odmówić wymiany pieniędzy?

Każda podróż zagraniczna wymaga odpowiednich przygotowań. Powinniśmy się dokładnie zastanowić, co włożyć do walizki, a co do portfela. Wymiana walut to zatem ważna czynność, zazwyczaj nienastręczająca wielu problemów, jednak niektóre kwestie mogą nadal budzić wątpliwości. W jakich sytuacjach kantor może odmówić klientom wymiany gotówki?

Czy istnieją ograniczenia wiekowe przy wymianie walut?

Zgodnie z polskim prawem osoby między 13 a 18 rokiem życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Jak ten przepis wygląda w praktyce? W interesującym nas przypadku oznacza fakt, że młodzież w tym przedziale wiekowym może dokonać drobnych zakupów, np. przedmiotów codziennego użytku. Kodeks cywilny nie definiuje żadnych dopuszczalnych bądź niedopuszczalnych wartości – w kwestii zakupów decydujący głos ma zatem sprzedawca. Praktyka wygląda następująco: wymiana kilku euro przez osobę niepełnoletnią nie powinna budzić wątpliwości, natomiast wymiana walut w większych sumach może wzbudzić obiekcje pracowników kantoru. Widok trzynastolatka wymieniającego dziesięć tysięcy dolarów może budzić podejrzenia.

Czy w kantorze można wymienić uszkodzone banknoty?

Wątpliwości może budzić kwestia uszkodzonych banknotów. Polskie banki mają obowiązek wymiany wyłącznie banknotów wydanych przez Narodowy Bank Polski. Zupełnie inaczej sprawa się ma w przypadku euro, dolarów, franków szwajcarskich czy funtów. W celu wymiany waluty możemy udać się do kantorów, ale nie ma żadnych ogólnych rozporządzeń, które nakładają właścicielom kantorów obowiązek przyjmowania zniszczonych, naderwanych czy budzących wątpliwości banknotów. Wtedy pracownik placówki może odmówić realizacji transakcji. Niektóre punkty prowadzą skup walut. Możemy skorzystać z takiej opcji, ale musimy mieć świadomość, że raczej nie otrzymamy pełnej wartości uszkodzonych banknotów.

Wpis w kategorii: Blog