centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4330.00

Zarezerwuj kurs

Konto walutowe. Komu jest potrzebne i ile kosztuje?

W dzisiejszym scyfryzowanym świecie stacjonarne kantory wymiany walut wciąż cieszą się zaufaniem i popularnością wśród osób, które muszą zdobyć gotówkę w obcej walucie. Warto jednak wiedzieć, że istnieją także bezpieczne kantory cyfrowe oraz konta walutowe. Dziś parę słów o tych ostatnich: komu potrzebne jest konto walutowe i jaki jest jego koszt?

Jeżeli pieniądze wymieniasz na obcą walutę rzadko – najwyżej raz w roku przed wyjazdem na zagraniczne wakacje – to świetnie poradzisz sobie bez konta walutowego. Dobrze jest jednak rozważyć jego założenie, jeśli często odbywasz podróże zagraniczne, chcesz prowadzić międzynarodowy biznes lub zarabiać na różnicach kursowych.

Co to jest konto walutowe?

Konto walutowe jest niczym innym jak typem rachunku bankowego. Może być on rozliczeniowy albo rozliczeniowo-oszczędnościowy: wówczas można na nim gromadzić środki w obcej walucie. Choć większość banków oferuje założenie takiego konta w kilkudziesięciu różnych walutach, to najczęściej są one zakładane w:

  • euro,
  • dolarach amerykańskich,
  • funtach brytyjskich,
  • frankach szwajcarskich.

Konto walutowe daje możliwość np. płacenia przelewem bankowym w obcej walucie za zakupy dokonywane w zagranicznych sklepach internetowych czy wypłacania pieniędzy w dowolnym miejscu na świecie. Ponadto konto walutowe umożliwia spłacanie kredytu zaciągniętego w obcej walucie z pominięciem wysokiego spreadu (różnicy między ceną kupna a sprzedaży waluty), który w przypadku raty kredytowej może być szczególnie mocno „odczuwalny”.

Gdzie założysz konto walutowe?

Konta walutowe znajdziesz w standardowej ofercie wielu banków, a jego założenie wymaga dopełnienia minimum formalności. Niektóre banki oferują nawet założenie takiego rachunku przez Internet.

Zanim zdecydujesz się skorzystać z oferty banku, w którym masz założony standardowy rachunek, sprawdź, czy na pewno jest ona najkorzystniejsza. Rankingi kont walutowych bez problemu znajdziesz w sieci: znajdziesz w nich wszystkie niezbędne informacje dotyczące warunków oraz opłat za prowadzenie konta. Zwróć uwagę na to, jakie opłaty i prowizje pobierane są za jego utrzymanie, przelewy internetowe, wypłaty z bankomatów. Prowadzenie takiego konta może kosztować miesięcznie 0 złotych, kilka, a nawet kilkanaście. Podobnie jest z wydaniem karty. Koszt przelewu również jest zróżnicowany. Jeśli zaś chodzi o wypłaty w zagranicznych bankomatach, to z reguły pierwsza operacja jest darmowa, kolejne już – płatne. A skoro wspomnieliśmy już o wypłatach z bankomatów, to upewnij się, że można wypłacać gotówkę we wszystkich bankomatach za granicą, a nie tylko w tych należących do sieci Twojego banku – by nie okazało się, że mimo założenia takiego rachunku, musisz skorzystać z kantoru wymiany walut. No i oczywiście mieć na wymianę gotówkę.

Dla kogo konto walutowe?

Warto rozważyć założenie w banku konta walutowego w kilku sytuacjach:

  • wyjazd zagraniczny na dłuższy czas, np. wymiana studencka – będziesz mógł bezpiecznie korzystać ze zgromadzonych środków,
  • zaciągnięty kredyt w obcej walucie – jak już wspomnieliśmy, założenie konta w tej samej walucie, w jakiej zaciągnąłeś zobowiązanie, pozwoli Ci spłacać raty z uniknięciem wysokiego spreadu,
  • walutowy kredyt hipoteczny – dodatkowo w tym przypadku założenie i prowadzenie rachunku jest zawsze darmowe, co wynika z przepisów ustawy antyspreadowej,
  • liczne rozliczenia z zagranicznymi kontrahentami – jeśli prowadzisz międzynarodowy biznes, konto walutowe bardzo Ci się przyda. To dzięki niemu sprawnie i bezpiecznie będziesz realizować transakcje poprzez SWIFT: ta łączność bankowa umożliwia przelewanie środków na dowolne konto w każdym kraju. Oczywiście będziesz także odbierał przelewy.
Wpis w kategorii: Blog