centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4280.00

Zarezerwuj kurs

Kredyt w obcej walucie - kiedy to się może opłacać?

Zakup mieszkania, samochodu czy też pokrycie innych ważnych wydatków często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu. W ostatnich latach coraz częściej zdarza się, że Polacy decydują się na kredyt w obcej walucie. Czy jednak taki krok zawsze jest opłacalny? I jak wpłyną na nasze finanse ewentualne wahania walut? Odpowiedź na te pytania znajdziemy, analizując m.in. notowania walut oraz bieżącą sytuację gospodarczą.

Przyczyny wyboru kredytu walutowego

Kredyty udzielane są najczęściej w złotówkach, ale istnieje też możliwość zaciągnięcia kredytu w obcej walucie. Przeważnie Polacy wybierają euro, dolar amerykański czy nawet frank szwajcarski. Taki wybór może być podyktowany przede wszystkim niższymi kosztami kredytu walutowego, wynikającymi głównie z niższych stóp procentowych obowiązujących w przypadku tych walut.

Kiedy kredyt walutowy się opłaca?

Opłacalność kredytu w obcej walucie zależy przede wszystkim od kilku czynników. Po pierwsze, warto dokładnie przeanalizować notowania walut oraz prognozy ich zmiany. Jeśli kurs waluty, w której zaciągamy kredyt, przewidywany jest do obniżenia, może to sprawić, że nasze zadłużenie w przeliczeniu na złote będzie niższe. W takim przypadku kredyt walutowy stanie się korzystniejszy od kredytu złotówkowego.

Po drugie, warto brać pod uwagę sytuację gospodarczą kraju oraz globalną sytuację na rynkach finansowych. Zmiany notowań walut są często ściśle związane z bieżącymi wydarzeniami i decyzjami podejmowanymi przez banki centralne. Dlatego ważne jest, aby śledzić wiadomości i analizy na temat gospodarki oraz być świadomym ryzyka związanego z wahaniem wartości walut.

Warto również przemyśleć swoją indywidualną sytuację finansową. Jeśli nasze dochody są uzależnione od kursu waluty obcej (np. zarabiamy w euro), wówczas kredyt walutowy może być dla nas bardziej opłacalny. W ten sposób unikniemy ryzyka kursowego, które występuje w przypadku różnicy między walutą dochodów a walutą kredytu.

Wpis w kategorii: Blog