centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4340.00

Zarezerwuj kurs

Kryptowaluty. Czym są i jak działają?

Kryptowalutami nazywane są wirtualne pieniądze stworzone na podstawie algorytmu. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, cyfrowe funkcjonują poza tradycyjnymi systemami bankowymi i rządowymi. Skoro są zdecentralizowane i niezależne od wymienionych systemów, to w jaki sposób jest monitorowany ich rynek? O tym, czym są kryptowaluty i o gospodarce walutowej przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie.

Jedną kryptowalutę tworzą jednostki w postaci zaszyfrowanych ciągów danych. Dla nikogo nie będzie chyba zaskoczeniem to, że cyfrowa gospodarka kryptowalutowa jest monitorowana w świecie wirtualnym: za pomocą internetowego protokołu peer-to-peer. Aktualnie notowanych jest ponad 4000 kryptowalut na ponad 7500 specjalnych kryptogiełdach – to właśnie na nich, a nie w zwykłym kantorze wymiany walut można poznać kurs cyfrowych pieniędzy –  i wciąż powstają nowe. Pierwszą i do dziś najbardziej znaną walutą cyfrową jest Bitcoin, zaś inne popularne kryptowaluty to np. Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin, Dash.

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy kryptowaluty są bezpieczne, nie jest możliwa do uzyskania, jednak zabezpieczenie transakcji z ich wykorzystaniem i regulacja generowania nowych wirtualnych jednostek pieniężnych są możliwe dzięki specjalnemu cyfrowemu szyfrowaniu: kryptografii. Wszystkie cyfrowe waluty są ponadto kontrolowane poprzez blockchain – łańcuch bloków będący bazą danych transakcji.

Choć cyfrowe waluty znacznie różnią się od tradycyjnych, można je tak samo sprzedawać i kupować. Skoro tak samo – to po co w ogóle zostały stworzone? Otóż kryptowaluty powstały w odpowiedzi na potrzebę dostarczenia alternatywnego sposobu płatności przy dokonywaniu transakcji internetowych. Niestety, m.in. z uwagi na zbyt duże wahania ich kursów, dotychczas nie zyskały one szerokiego uznania jako wiarygodny środek płatniczy.

Kursy kryptowalut. Co ma wpływ na cenę wirtualnej waluty?

Wspomnieliśmy już o zbyt dużych wahaniach kursów cyfrowych walut, które zniechęcają konsumentów do korzystania z nich jako środka płatniczego w transakcjach online. Od czego jednak zależy wysokość kursu danej kryptowaluty? Okazuje się, że działa tu prosta zasada rynkowego popytu i sprzedaży. Można jednak wymienić kilka innych czynników mających bezpośredni wpływ na ceny kryptowalut:

  • koszt energii elektrycznej – wzrost cen prądu przekłada się bezpośrednio na cenę wirtualnej waluty,
  • użyteczność kryptowaluty – mało użyteczna, czyli taka, która ma niewiele możliwości jej wykorzystania, nie jest chętnie kupowana,
  • cena Bitcoinu – podobnie jak dolar na rynku Forex, Bitcoin ma wpływ na kurs pozostałych walut cyfrowych,
  • opinia publiczności – im więcej osób chce kupić daną walutę, tym wyższy jej kurs. Ma to związek m.in. ze wspomnianą już użytecznością waluty wirtualnej.
Wpis w kategorii: Blog