centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4340.00

Zarezerwuj kurs

Które waluty są najważniejsze dla światowej gospodarki?

Kurs waluty w kraju, w którym ona obowiązuje, ma niemałe znaczenie dla jego gospodarki – pozwala bowiem m.in. ocenić perspektywę rozwoju sytuacji gospodarczej. Są jednak takie waluty, które są ważne nie tylko dla rodzimych gospodarek, ale i globalnej.

Zmiany zachodzące na rynku walut bywają nagłe, mogą być nawet nieprzewidywalne. Tymczasem najsilniejsze waluty – te, które znajdują się w ścisłej czołówce – zawsze, mimo drobnych spadków czy skoków, zachowują stabilną pozycję. Przede wszystkim pozycję danej waluty oceniamy wobec innych – jako że każda waluta wyceniana jest inaczej, jako stabilne pewne z nich postrzegamy na tle tych słabszych. Czynników decydujących o sile danej waluty jest kilka. Należą do nich:

  • wysokość stóp procentowych,

  • wartość PKB,

  • różnice w stosunku importu do eksportu towarów i usług,

  • sytuacja ekonomiczna i polityczna kraju, w którym obowiązuje dana waluta oraz sytuacja międzynarodowa.

Pięć najmocniejszych walut

Aktualnie do walut najważniejszych dla światowej gospodarki należą w pierwszej kolejności:

  • EUR/euro – mimo iż w czasie załamania gospodarczego euro osłabiło się względem dolara, to i tak jednak waluta wspólna dla wielu krajów Unii Europejskiej jest ważnym graczem na rynku Forex.

  • USD/dolar amerykański – kurs dolara nie odnotowuje drastycznych zmian i niezmiennie od wielu lat uważany za jedną z najmocniejszych światowych walut; nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała w najbliższym czasie ulec zmianie. Dolarami można płacić w większości krajów akceptujących go jako walutę w obrocie turystycznym.

  • CHF/frank szwajcarski – choć w ostatnich latach nieco osłabł, to do dziś wciąż zajmuje silną pozycję. Jest uważany za walutę stabilną, gdyż jego kurs nie podlega nagłym wahaniom i bywa nazywany przez ekspertów „bezpieczną przystanią” dla kapitału, gdy warunki na rynkach finansowych są niepewne.

  • GBP/funt szterling – najstarsza waluta wciąż pozostająca w obiegu także znajduje się w koszyku czołowych walut świata – mimo iż Brexit swoje zrobił, a inwestorzy nie patrzą na funta okiem tak przychylnym, jak parę lat temu.

  • JPY/jen japoński – jen japoński jest trzecią najważniejszą pod względem obrotu walutą na świecie: obrót dzienny szacowany jest na ok. 550 milionów dolarów.

Wpis w kategorii: Blog