centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4360.00

Zarezerwuj kurs

Kursy metali. Co wpływa na ich wysokość?

Kantory to nie tylko miejsca, w których wymienimy walutę na wakacje. Tam także zaopatrzymy się w takie metale szlachetne, jak złoto oraz srebro.

Patrząc na tablicę kursów metali z pewnością nieraz zastanawialiście się, co wpływa na ich wysokość. Uchylamy rąbka tajemnicy.

Inflacja i cena dolara

Na kursy metali wpływa przede wszystkim inflacja. Jeśli ceny dóbr i usług wrastają, rośnie także cenę złota, natomiast niższa inflacja oznacza niższa cenę drogocennego kruszca.

Z kolei drukowanie nowych banknotów osłabia kurs dolara, co z kolei podnosi atrakcyjność złota, co przekłada się na wzrost jego cen.

Ogólna sytuacja ekonomiczna i zmiany kursów dolara

Ceny metali  nierozerwalnie związane są z ogólną sytuacją ekonomiczną. Liczą się zatem:

  • raporty z rynku pracy
  • średnie zarobki
  • dane produkcyjne
  • decyzje Rezerwy Federalnej względem polityki pieniężnej.

Niemniej ważna jest zmiana kursów dolara. Słabnący będzie umacniał złoto, a umacniający się będzie powodował spadek jego cen. Powodowane jest to wzrostem gospodarczym.

Decyzje Rezerwy Federalnej

Oprócz powyższych czynników, na kursy złota największych wpływ ma polityka monetarna Rezerwy Federalnej, kontrolującej dolara.

Cięcia stóp procentowych umacniają złoto, gdyż niskie stopy procentowe prowadzą do osłabienia wartości dolara. Powoduje to z kolei spadek wartości obligacji, gdyż międzynarodowi inwestorzy masowo kupują złoto. Podwyżka stóp procentowych umocnią instrumenty dłużne. Jeśli dolar się umocni, złoto stanie się zbyt drogie w utrzymaniu.

Ogólna sytuacja polityczna

Kursy metali nierozerwalnie łączą się z ogólną sytuacją geopolityczną. Złoto uważne jest za jedno z najbezpieczniejszych aktywów i najlepszych lokat pieniężnych. Dlatego zwłaszcza w obecnych czasach i świecie, targanym niepokojami, atakami terrorystycznymi, w Europie zagrożonej Brexitem i  niepewnymi wynikami wyborów, popyt na złoto rośnie, a co za tym idzie, idą w górę jego ceny.    

Zanim zdecydujemy się na zakup złoto lub srebra, porównujmy ich ceny w różnych kantorach.

Wpis w kategorii: Blog