centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4340.00

Zarezerwuj kurs

Transakcje walutowe z udziałem banków. Jak to działa?

Istnieją trzy możliwości wymiany waluty.

Transakcję można przeprowadzić w kantorze, w banku lub przez Internet, za pośrednictwem e-kantoru.

Główna różnica polega na wysokości ceny kupna walut w poszczególnych placówkach. Zależy ona od spreadu.

Co to jest spread walutowy?

Zarówno w kantorach, jak i bankach, spotkać się można z trzema różnymi kursami:

  • kursem kupna,
  • kursem sprzedaży,
  • kursem rynkowym.

Kurs kupna jest wyższy niż sprzedaży. Pośrodku nich plasuje się kurs rynkowy, wskazujący, ile uczestnicy rynku walutowego są w stanie zapłacić za daną walutę. Służy instytucjom finansowym do obliczenia własnych kursów kupna i sprzedaży.

Spread walutowy będzie zatem różnicą pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży waluty. W praktyce zawiera on koszty dodatkowe wymiany walut, czyli marżę i koszt przeprowadzenia transakcji.

Od czego zależy wysokość spreadu walutowego?

Wielkość spreadu zelżeć będzie od koniunktury na rynku walutowym, ale nie tylko.

Uwzględnia on także pożądany zysk instytucji finansowej oraz popyt na daną walutę.

Popularne pary walut, takie jak na przykład EUR i PLN, sprzedawane są z niższym spreadem, rzadsze z większym. Jeśli ryzyko, że kurs danej waluty będzie się wahał lub wzrośnie, spread również będzie wyższy.

Dlaczego transakcje walutowe w bankach są droższe?

Transakcje walutowe z udziałem banków różnią się od tych w kantorach przede wszystkim wysokością spreadu, dochodzącego do poziomu nawet o 8% większego, niż w innych instytucjach wymiany walut.

Taka różnica wynika między innymi z charakteru banków. Stanowią one bowiem źródło kapitału dla podmiotów gospodarczych oraz oferują cały wachlarz innych usług, dlatego ich przychody muszą być większe.

Tymczasem kantory, takie, jak Kantor Cent, to małe instytucje, których działalność ogranicza się wyłącznie do transakcji walutowych.

Wymiana waluty będzie zatem najbardziej opłacalna w kantorze, w tym w e-kantorze. Tego typu transakcja w banku powinna być ostatecznością, jeśli nie ma dostępu do zaufanego, sprawdzonego i renomowanego kantoru.

Wpis w kategorii: Blog