centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4290.00

Zarezerwuj kurs

Zabezpieczanie pieniędzy przed fałszowaniem

W obecnych czasach w codziennych rozliczeniach nie posługujemy się już pieniądzem kruszcowym, ale papierowymi banknotami oraz monetami wykonanymi ze stopów metali nieszlachetnych. Większą wartość mają oczywiście banknoty i dlatego one muszą być szczególnie chronione przed tym, aby w obiegu nie znalazły się ich fałszywe odpowiedniki. Polskie banknoty zabezpieczane są na kilkanaście sposobów, aby niemożliwe stało się ich podrobienie. Co ciekawe, te zabezpieczenia spełniają również dodatkowe funkcje, ponieważ pozwalają na rozpoznanie nominału danego banknotu przez osoby niewidome i słabowidzące.

 

Główne rodzaje zabezpieczeń

W Polsce posługujemy się obecnie banknotami o nominałach, 10, 20, 50, 100, 200, a od 2017 roku również 500 złotych. Mają one wiele różnorodnych zabezpieczeń, dzięki którym można rozpoznać ich prawdziwość i uniemożliwić podrobienie przez fałszerzy. Podzielić je można na trzy główne grupy:

- zabezpieczenia na papierze: w tym na przykład znak wodny, który zobaczymy, przyglądając się danemu banknotowi pod światło; nitki umieszczane w strukturze papieru lub na jego powierzchni podczas wstępnych etapów wytwarzania banknotu;

- zabezpieczenia związane z użyciem specjalnych sposobów druku, takie jak: wielobarwne rysunki powstałe z wielu bardzo cienkich i przecinających się linii, tła reliefowe sprawiające wrażenie trójwymiarowności grafiki, drukowanie fragmentów jednego obrazka po dwóch stronach banknotu, tak aby podczas przypatrywania się mu pod światło tworzyły całość; specjalne farby magnetyczne, świecące w ultrafiolecie czy niewidoczne w podczerwieni; efekt kątowy, czyli taki sposób druku, że przy odpowiednim ustawieniu banknotu pod światło można dostrzec element wyraźnie wyróżniający się z tła;

- zabezpieczenia optyczne obejmujące efektownie wyglądające i rzucające się w oczy hologramy ze zmieniającymi się wzorami, a także farby optycznie zmienne, których kolor staje się inny w zależności od kąta obserwacji.

Wpis w kategorii: Blog