centnet

Oblicz wartość wymiany

Chcę:

Za 1000 EUR

zapłacisz u nas tylko:

4340.00

Zarezerwuj kurs

Oszczędzanie w obcej walucie

Coraz częściej słyszymy o tym, jak bardzo istotne jest oszczędzanie, aby mieć wyższą emeryturę, zapewnione środki pieniężne w razie choroby lub utraty pracy albo po prostu po to, by móc wyjechać na wakacje czy kupić nowy sprzęt elektroniczny bez konieczności zaciągania wysoko oprocentowanego kredytu. Najczęściej nasze oszczędności gromadzimy w złotówkach, bo w takiej walucie zarabiamy, jednak nie jest to konieczność, można zdecydować się na kupowanie obcej waluty i w ten sposób gromadzić środki pieniężne na swoją przyszłość.

 

Sposób na gromadzenie oszczędności

Tworzenie oszczędności poprzez kupowanie obcej waluty i gromadzenie jej na koncie nie jest popularną metodą, ale warto zapoznać się z jej mechanizmem. Tym bardziej dlatego, że coraz więcej banków zaczyna mieć w swojej ofercie lokaty w zagranicznych walutach. Wprawdzie ich oprocentowanie zwykle nie jest zbyt wysokie, ale mogą być przydatne choćby dla osób pracujących za granicą albo wybierających się na dłuższy czas do innego kraju.

Oszczędzanie w walucie innej niż polska jest związane z większym ryzykiem niż zwykła lokata w banku, ponieważ oprócz standardowego oprocentowania dochodzą wahania kursowe i czasem można sporo zyskać, ale równie niespodziewanie można też nagle dużo stracić. Jeśli wartość obcej waluty będzie rosła w stosunku do złotówki, to generuje to dla nas dodatkowe zyski, jednak jeżeli ta waluta straci w stosunku do złotego, wtedy musimy liczyć się z realnymi stratami. W związku z tym powinniśmy dobrze się zastanowić przed rozpoczęciem tej formy oszczędzania, czy jesteśmy w stanie pogodzić się z większym ryzykiem związanym z naszymi pieniędzmi niż w przypadku standardowej lokaty, gdzie oprocentowanie i przyszłe zyski są nam znane już podczas jej zakładania. Ta propozycja wymaga też często większej wiedzy na temat rynków finansowych, aby móc z większym prawdopodobieństwem przewidywać, którą walutę najlepiej wybrać do oszczędzania i kiedy ją zakupić, aby kursy były jak najniższe.

Wpis w kategorii: Blog